Jedním z velice významných bodů v chovu skotu je péče o zdravé končetiny a paznehty.
Pozorujeme-li kulhání u krav, zjistíme, že příčiny toho mohou být sice v celé končetině (například v kloubech), ale ve většině případů se jedná o nějaký problém nebo onemocnění paznehtů.
Zjistit kulhaní u krávy se nezdá být nějak složité , zvláště u silně kulhající krávy , které dělá problémy jakýkoli pohyb. Zjistit lehčí kulhání již ale vyžaduje větší pozornost, zvláště když zvířata pozorujeme jenom ve stáji.
Je potřeba mít na zřeteli, že mnohem více problémů se u krav nachází na zadních končetinách, a to především na vnějším paznehtu. Pokud je problém na končetině přední, pak to bývá zase naopak a ve většině případů bývá postižen vnitřní pazneht. Tyto poznatky nám mohou pomoci stanovit přesnou diagnózu kulhání rychleji a přesněji.
Pokud kráva kulhá, způsobuje nám to mnoho dalších problémů. Těmi jsou stres a bolest pro krávu, snížení příjmu potravy, snížení užitkovosti, horší reprodukční schopnost a v neposlední řadě zvýšení nákladů na veterinární ošetření.
Nemoci paznehtů se dají rozdělit na dvě hlavní skupiny. První jsou nemoci rohového pouzdra a jako druhá různá infekční onemocnění.
K nemocem rohového pouzdra řadíme Rüsterholzův vřed, vřed špičky paznehtu, stěnový vřed, dvojitou stěnu, zchvácení – laminitidu, nemoci bílé čáry a tylom .
K infekčním onemocněním řadíme nekrobacilózu, dermatitis digitalis - Mortellaro , hnilobu patek a další.
Před započetím jakékoli terapie a léčení je velmi vhodné začít s pětibodovým systémem funkční úpravy paznehtů. Nikdy by se nemělo zkoušet jako první ošetřovat defekty, protože potom je již většinou nemožné vytvořit korektní a vyrovnané nášlapné plochy u paznehtů.
Funkční úprava paznehtů sestává z těchto 5 kroků :
1) korektní délka paznehtů. Přední stěna je zkrácena na 7,5 cm, přičemž řez je veden v pravém úhlu k chodidlu.
2) tloušťka chodidla. Na zkrácení vpředu (řezu) vidíme nyní tlouštku chodidla. Ta má být 1 mm na 100 kg hmotnosti krávy. Při hmotnosti zvířete 700 kg má být tedy tloušťka 7 mm. Nyní je chodidlo redukováno bruskou na tuto tloušťku, přičemž je třeba obzvláště dbát na šetření patek a na stejnoměrnou rovnou plochu celého chodidla. Při korektně ošetřeném paznehtu činí délka patek asi polovinu délky přední stěny , tedy asi 3,7 cm.
3) Dalším krokem je vytvoření jamek kopytním nožem. Přitom dbáme aby jamky začínaly asi 3 cm od špičky paznehtu .
4) Nyní jsou kopytním nožem odříznuty přerostlé části rohoviny v patkové části paznehtu. Ne jedná se o snižování výšky patek ! Tímto krokem se předchází hnilobám , kterým se daří v kapsách přerostlé rohoviny.
5) Posledním krokem je ošetření jednotlivých defektů.
Prevencí pro předcházení problémů je pravidelná péče a korekce paznehtů a to nejméně 2x do roka, u problémových krav i častěji.
Dále to je včasné rozpoznávání příznaků kulhání a započetí včasného ošetření.
Důležité body pro dosažení zdravých paznehtů jsou hygiena, pravidelné koupele kopyt v dezinfekčním prostředku, zabránění stresu u krav , kvalitní a vyvážené krmení a vhodné povrchy stájí a chodeb.
Pouze u zdravého a spokojeného zvířete se můžeme dočkat naplnění optimální produkce mléka a dlouhého a využití.